Пауново око (Spilocaea oleagina)

Главна болест маслине је Пауново око (Spilocaea oleaginea), за њу можемо рећи да је пандан пламењачи у виноградима, јавља се редовно у маслиницима, а у маслине може да дође одмах из расадника. Пауново око има једну специфичност, а то је да гљивица нема неки годишњи циклус када ће се јављати , него се јавља уколико је оптимална темепература, киша или роса, дакле гљивица је присутна на маслини током цијеле године. Често се може примјетити у маслиницима да на стаблима маслине пола има листа а пола нема листа, и то увијек са доње стране крошње нема лишћа, значи до нивоа дизања росе. У засадима који су отворени, прозрачни, гдје дува вјетар и бура је мањи напад ове болести, а негдје у неким удолинама, увалама или котлинама гдје се налазе засади маслине, ту има росе и врло лако долази до заразе маслине Пауновим оком. Симптоми су мрље које изгледају као на пауновом перју и долази до опадања лишћа, нема дозрјевања, маслина се црпи јер она креће у обнову зелене масе.

Маслина је типична медитеранска култура која је прилагодила свој начин живота томе да преживи у шкртим условима, она ће увијек изабрати живот, а то значи да ће она изабрати између плода и листа лист а одбациће плод и „облачиће се“ (обнавља зелену масу када остане без листа). Маслина има једну специфичност у односу на друге воћке, она замеће цвијетне или лисне пупољке зависно од ситуације у њеној крошњи, а то значи да у истој вегетацијској сезони имамо лист и у пазуху пуп, ако има листа она ће формирати цвијетну ресицу, а ако лист опадне она ће формирати младицу и у том случају нећемо имати шта убрати, због тога маслина мора остати „обучена“.

Пауновог ока стално има уколико су температуре између 3 – 28 °C и пада киша, у тим условима маслина ће се сигурно заразити. Таква је била цијела прошла јесен и зима које скоро да није ни било, падала је киша, у таквим годинама је важан прољећни третман. Пауново око је стално било активно и његово вријеме је до цватње, инкубација је вријеме откад гљивица зарази лист, када она уђе у лист па до симптома флека пауновог ока може проћи 100 дана а да ми не видимо флеку. Често се дешава ситуација да наша маслина изгледа фантастично, тамно зелена а ми идемо радити превентиву бакарним средствима и после тога лишће опадне. Зашто? Маслина је била заражена Пауновим оком, бакар изазива бакрени шок и опада сво заражено лишће, маслина ће листати а неће цвјетати. С друге стране неком ко није прскао бакром у засаду које заражено Пауновим оком није опало лишће, опашће оно касније с првом кишом али ће донијети цваст и род. Ова година је била таква, цијела зима до марта је падала киша, вјероватно су све маслине оствариле инфекцију Пауновим оком и у овом случају бакар се не смије користити. Слична зима је била 2015. година гдје су маслинари прскали бакром половином Марта а половином Априла сво лишће је опало, почетком Маја треба почети цватња а оваква маслина само пролиста и ту нема бербе. Посебно дјелотворан у овим ситуацијама се показао препарат Нативо (Тебуконазол, Трифлуоксистробин), маслину треба окупати и из изнутра и са вана, Нативо чува минимално 50 дана, зима је била таква да је требало је са њим већ од половине марта, значи чим се дигну температуре изнад 10 степени треба прскати. Нативо максималан број примјена је једном али искуства маслинара са терена кажу да они у оваквим годинама иду једном половином Марта и једном прије цватње да би сачували лист. Бакар код маслине мора ићи барем једном годишње између осталог и због Бактеријског рака маслине (Pseudomonas syringae pv. savastanoi), бакар не зауставља али дезинфикује, али морамо бити сигурни да нема Пауновог ока, јер ако је зарежено Пауновим оком може сво лишће да опадне. Рак може доћи чак и са садницом, ради се о болести читавог стабла, болест се манифестује локално у облику рожнатих израслина које су  посљедица инфекције. Врло је важно да када орезујемо маслине да маказе дезинфикујемо у 76% алкохолу, за сваку маслину треба дезинфиковати маказе, јер ако се ова бактерија увуче у маслине ништа је не може зауставити.

Маслинина муха (Bactrocera oleae)

Маслинина муха (Bactrocera oleae) је јако важан штетник који се јавља зависно од климе, 2015. и 2016. године га није практично било, а 2014. године је направио велике штете. У седмом мјесецу она положи јаја на плод маслине, ларва из јајета се испили и убушује се у маслину. Уколико је вруће топло љето она се испржи на сунцу прије него се испили и онда не може донијети другу генерацију, наравно ни трећу, али ако је љето хладно и кишно маслинина муха ће сигурно направити велику штету. Када полаже јаја она за собом оставља мирис тако да друга муха не полаже јаје на ту маслину, за једну маслину иде једно јаје, то је важно запамтити да не би мјешали муху са сврдлашом и са мољцем друга два штетника. Када се упили она иде према коштици и око коштице једе месо, иде према вани и ради спиралне ходнике, у овој првој генерација користе се препарати на бази диметоата. Све ово траје од почетка седмог мјесеца неких двадесетак дана, после тога иде друга генерација, па трећа која узрокује да плодови падају на земљу јер она презимљава у земљи. Прва и трећа генерација су најопасније.

Напад маслининог сврдлаша

Маслинин мољац (Prays oleae)

Маслинин сврдлаш (Rhynchites cribripennis) је други штетник, јавља се крајем петог и током шестог мјесеца, он може направити стотине рупица на плодовима, заједно са сврдлашом јавља се и Маслинин мољац (Prays oleae) у шестом мјесецу, мољац је лептир а сврдлаш је пипа (корњаш). Сврдлаш пробуши рупу до коштице, има рило и у ту рупу онда положи јаје. Сврдлаш одмах поједе коштицу, знамо да све биљке па и маслина стварају плодове ради коштице да би се даље размножавале, маслина одбацује плод, јер што ће јој плод без коштице само је исцрпљује. Заштита сврдлаша иде крајем петог и током шестог мјесеца заједно са другом генерацијом маслиновог мољца препаратима на бази диметоата. Такође Децис (делтаметрин) ће сузбити и муху и мољца и сврдлаша, Децис маслинари остављају за трећу генерацију мухе која се јавља у берби или пред бербу. Зашто? Зато што препарати на бази диометата као што је Рогор имају каренцу 42 дана, а Децис има каренцу 7 дана. Уколико је била прва и друга генерација мухе биће сигурно и трећа а ми у берби немамо чиме прскати, трећа генерација мухе узрокује опадање плодова, неће остати ниједна маслина ако дође до треће генерације мухе.