Значај медоносне пчеле

У савременој  воћарској производњи животни вијек засада је ограничен,  у условима гдје је свака производна година важна да би се почетна инвестиција исплатила, адекватно коришћење медоносне пчеле у опрашивању  воћака је неопходна мјера код већине воћних врста. Постоје и бројне друге врсте као што су солитарне пчеле, бумбари, лептири, муве које посјећују цвијетове и врше опрашивање, међутим медоносна пчела је најзначајнија као преносилац полена  и учествује у опрашивању пољопривредних култура са 80-90 %. Интензивне агротехничке мјере и неадекватна примјена заштитних хемијских средстава узроковале су знатно смањење броја како медоносних пчела тако и свих спонтаних опрашивача.

Изнајмљивање пчелињих друштава (Услужна полинација)

Медоносна пчела све више постаје значајна и све више се употребљава за опрашивање пољопривредних култура довожењем кошница на парцелу. У развијенијим земљама свијета пчелари изнајмљују пчелиња друштва за опрашивање , неке земље имају организовану понуду и потражњу пчелињих друштава за опрашивањем презентовану на интернету, чиме се знатно олакшава пољопривредним произвођачима да дођу до опрашивача, а пчеларима да понуде своја пчелиња друштва за  ту сврху.

Искуства у развијеним земљама и код нас

Колико се даје значај опрашивању у развијеним земљама можда најбоље говори примјер Ричарда Адија (Richard Adee), у питању  је пчелар са највећим бројем кошница у САД-у, његова пчеларска фарма броји преко 80.000 пчелињих друштава, остварује годишњи приход  до 50 милиона долара. Произведу  око 4 – 5 милиона килограма меда годишње, а половину свог бруто прихода остварују од опрашивања. Изнајмљују своја пчелиња друштва односно врше услужну полинацију, највише бадема у Калифорнији  гдје  се одвија највећи дио  глобалне производње бадема у свијету, и опрашивање јабука у држави Вашингтон. Цијена изнајмљивања кошница  односно опрашивања креће се од 50 до 250 долара по кошници.

Пчеларска фарма у САД-у

Опрашивање бадема

Позитиван примјер код нас је предузеће  „Попово поље“  из Требиња, које има плантаже јабуке и трешње, они су препознали да савремена воћарска производња захтјева квалитетно опрашивање и да се ништа не смије препустити случају и кренули су у набавку својих  пчелињих друштава како би се максимално искористио потенцијал опрашивања воћака. Резултати су већ видљиви, јер  поред  добијања већих приноса воћа, плодови су униформнијег и љепшег изгледа, правилнијег облика, транспортабилнији су и трајнији, садрже више шећера, витамина, микроелемената, бјеланчевина, минералних материја, постижу бољу цијену на тржишту.

Постављање и потребан број кошница

При постављању пчелињака циљ је да се он постави на оптималној удаљености од парцеле предвиђене за опрашивање. Оптимална удаљеност кошница за опрашивање од парцеле коју опрашујемо је 80-200 метара, мања посјећеност је испод 50 метара и изнад 800 метара. На удаљености од преко 3000 м посјећеност од стране пчела је безначајна. Кошнице предодређене за опрашивање довозимо на парцелу у почетку фенофазе цвјетања (када је 15-20 % цвјетова отворено). Ако их довеземо раније постоји опасност од преорјентације на неку другу културу у близини, а ако закаснимо имаћемо умањен ефекат  опрашивања.

Постоји већи број фактора који утичу на то колики је потребан број кошница по јединци површине, у принципу тај број се креће 3-4 кошнице по хектару за јабучасте воћне врсте односно 6-7 кошница по хектару за коштићаве воћне врсте. Фактори који могу да утичу на потребан број кошницу по јединици површине су : атрактивност цвијета, јачина пчелињег друштва, конструкција и крупноћа цвијета, наклоност медоносних пчела према одређеној врсти или сорти, дужина цвјетања одређене врсте или сорте, удаљеност воде од пчелињака, присуство самониклих и коровских биљака.

Закључак

Закључак на крају би могао да буде да сви ми заједно, и воћари и пчелари можда нисмо ни свјесни значаја медоносних пчела за ову нашу планету, можда нисмо ни свјесни колико је она значајна и драгоцјена да би се смијели тако опходити према њој и доводити је на ивицу нестајања и истребљења, а веза између пчела и воћа је посебна, воћари и пчелари морају препознати заједнички интерес, а то је да имамо што више пчела како би се повећао принос и побољшала пољопривредна производња.