Успијешна производња малине захтијева примјену потребних агротехничких мјера током цијеле године. Са радовима у малињаку потребно је наставити и послије завршетка бербе. Многи произвођачи не посвећују велику пажњу овим радовима од којих директно зависи квалитет и здраствено стање изданака за наредну годину.

Одмах по завршетку бербе потребно је уклонити изданке који су донијели род. Ови изданци су завршили своју функцију и треба их исијећи. У случају високих температура могу се исијећи и оставити на жици да би правили хлад новим изданцима, а након неколико дана треба их изнијети из засада и спалити. Стари изданци су носиоци потенцијалне заразе, а њиховим изношењем онемогућује се прелазак штетних гљива и гриња на нове изданке и повећава провјетреност шпалира.

Једногодишње младе изданке који су остали послије уклањања старих родних изданака треба још једном прориједити. Треба уклонити све оне изданке који се налазе ван реда, заражене изданке, као и сав вишак изданака у реду (у реду треба оставити 10 до 12 нормално развијених и здравих изданака на 1 m дужине шпалира). У прољеће наредне године од ових изданака бирамо 6 до 8 на 1 m дужине који треба да донесу род.

Треба наставити и сa хемијском заштитом и спречавањем појаве болести кестењасте пjегавости и сушења изданака малине коју узрокује гљива Didymella apllanata, а уједно треба спровести и сузбијање ериофидне гриње листа малине (Phyllocoptes gracilis) одговарајућим акарицидом. Такође послије бербе треба наставити уништавање корова. Уништавање корова се може обавити тањирачом или фрезом, кошењем, а у реду окопавањем.

Изданке који ће следеће године донијети род треба привремено подићи и привезати. Везивање се изводи тако што се канап завеже за чеони стуб, а затим обмота око следећег стуба, и тако око сваког стуба до краја реда. Са друге стране реда поступак се понавља тако да се изданци постављају у простор између канапа без икаквог везивања за жицу. Привремено подизање и везивање једногодишњих изданака једнородних сорти малине (Виламет, Микер, Глен, Фертоди, Туламин и др.) након завршене бербе је мјера која се изводи током јула или почетком августа у малињацима. Циљ ове мјере је да се омогући адекватна заштита изданака после бербе, сузбијање корова као и усправан раст, добро провjетравање, смањена могућност заразе изданака и олакшана обрада земљишта.

У јесен са почетком опадања лишћа треба обавити заштиту бакарним препаратиmа и приврeмено подигнуте изданке ослободити веза и пустити да падну у међупростор прије појаве снијега.

Примјер добро одржаваног малињака послије бербе

Од ових мјера које треба обавити послије бербе зависи формирање родних пупољака и виталност изданака као и њихово припремање за период зимског мировања, висину приноса и квалитет рода у наредној години.