Свјетски дан лубенице – 3. август

Данас се обиљежава свјетски дан лубенице, дан повртларске врсте која оправдано заузима прво мјесто у љетним мјесецима.

Лубеница (Citrullus lanatus) је једногодишња дикотиледона биљка из породице Cucurbitaceae. Води поријекло из степа средње и јужне Африке одакле је доспјела на Блиски исток, а затим у Индију, Кину. У Европу је пренијета у XVI вијеку. Гаји се због зрелих, слатких и укусних плодова, пријатне ароме и освјежавајућег дејства. Највише се користи у свјежем стању у физиолошкој зрелости, али се такође од ње могу правити сокови и сирупи, а од коре веома квалитетно и укусно слатко. Сјеме се користи за екстракцију уља које је богато витамином Д.

Према подацима Организације за храну и пољопривреду (ФАО 2019. год) лубеница се у свијету гаји на 3.084.217 ha, од чега су највеће површине у Кини, Турској и Индији. У Републици Српској производња лубенице се одвија на нешто више од 800 ha.

Значај лубенице огледа се у њеном хемијском саставу, кога чине 92% вода, дијетална влакна, пробављиви угљени хидрати (фруктоза, сахароза, глукоза), аминокиселине, масти, комплекс витамина (ретинол, бета-каротен, Б, Е, К), никотинске, фолне и аскорбинске киселине, минералне соли (калцијум, калијум, магнезијум, гвожђе, фосфор) ,те алкалне супстанце. Захваљујући оваквом саставу, своју примјену пронашла је како у свакодневној исхрани људи током љетног периода, као главни извор освјежења, тако и у медицинске и фармацеутске сврхе.

Лубеница има изражена диуретичка, карминативна, противупална, антиспазмолитична, и антипиретска дејства. Помаже код затвора, за нормализацију столице, олакшавања рада цријева. Такође се бори против болести бубрега и јетре, стабилизује високи крвни притисак на нормалне нивое, активира метаболичке процесе, ублажава болове у мишићима и смањује тежину. Бобица има благотворан утицај на рад органа кардиоваскуларног система, ендокриних жљезда.

Такође је доказано да је лубеница корисна када су у питању коса и кожа, захваљујући високом садржају витамина Ц и А. Витамин Ц помаже у стварању колагена, протеина који одржава косу јаком, а кожу гипком. Витамин А је такође критичан у смислу здраве коже, јер помаже у поправљању ћелија коже и њиховом стварању.