Значај подривања земљишта у пластеницима

Поред орања и подривање je основнa агротехничка мјера обраде земљишта, гдје се земља подрива и ствара се површински растресити слој који се касније додатном обрадом доводи у стање за сијање и/или пресађивање биљака.

У пластеницима, од којих је најзаступљенији тип високи тунели, није могуће већом механизацијом изводити агротехничке мјере, те се све мјере претежно изводе мотокултиваторима или фрезама. Коришћењем исте механизације годинама стварамо непропусни слој у земљишту који отежава раст и развој биљака. Претежно у пластеницима врши се само фрезање земљишта на дубини до 20 центиметара чиме стварамо непропусни слој у земљишту. Да би се избјегла ова појава потребно да извршити подривање. За велике пластенике подривање се врши тракторима и подривачима са више радних тијела зависно о снази трактора. А код мањих пластеника, посебно високих тунела који су код нас најзаступљенији, подривање се може вршити помоћу мањих трактора или најчешће помоћу мотокултиватора са подривачима који имају најчешће три радна тијела и чија је дубина подривања максимално 30 центиметара. У продаји је тешко наћи специјализовани подривач за мотокултиватор те се он најчешће прави у сопственој изведби.

Подривање има двије битне особине, прва је што разбија непропусни слој који је настао од фрезања, а друго што влажност земљишта спушта у ниже слојеве.

Прва осовина је битна из разлога бољег раста и развоја биљака, боље аерације земљишта и повећања волумена земљишта, а самим тим и количине ваздуха у земљишту. Друга особина је битна због спуштања воде у земљишту у ниже слојеве из разлога бољег развоја коријеновог система и повећања његове упијајуће моћи. Исто тако спуштањем воде у ниже слојеве смањујемо њено испаравање тако да је искориштетност воде већа. Када имамо растресито земљиште и воду у нижим слојевима имамо јак и развијен коријенов систем биљке, а када је коријен јак може да усваја више хранљивих материја, а самим тим имамо боље заметање плодова и плодоношење.

Подривање у пластеницима се може вршити сваке године или послије сваког производног циклуса из разлога лакшег обављања додатне обраде и припреме земљишта.