Stalni rast potreba u stočarskim proizvodima, zahtjeva i stalni razvoj stočarstva, u okviru koga treba posebno istaći zadatke na unapređenju genetskog kapaciteta gajenih životinja u cilju veće i kvalitetnije proizvodnje mesa, mlijeka, jaja, vune i dugih proizvoda. Selekcija stoke ima značajnu ulogu u ostvarivanju navedenih ciljeva. Ona predstavlja značajan činilac bez koga ne može biti ozbiljnih rezultata poboljšanja genetske osnove i povećanja produktivnosti stočarstva u cjelini.
Poslovi i zadaci na selekciji stoke obavljaju se po utvrđenim metodološkim postupcima zasnovanim na međunarodnim standardima.
Svi ti postupci se moraju obavljati jedinstveno, sistematski, blagovremeno i tačno. Sama selekcija predstavlja jednu od osnovnih zootehničkih mjera za efikasno unaprđenje stočarstva, a sastoji se u tome da se od raspoloživih grla koja se upotrebljavaju u priplodu odaberu ona koja najviše odgovaraju postavljenim ciljevima. Ciljevi uzgoja se postavljaju kroz određenje programe uzgoja. Do sada su donešeni:Program uzgoja goveda za period 2016 – 2021., Program uzgoja ovaca u Republici Srpskoj za period 2018 – 2022Godine.
Program uzgoja je skup selekcionih metoda i postupaka kojima se ostvaruje genetsko unapređivanje gajenih rasa goveda i ovaca u Republici Srpskoj
Planskim uzgojem podstiče se povećanje efikasnosti proizvodnje i uzgoja domaćih životinja uz očuvanje ili poboljšanje njihove vitalnosti, povećanje ekonomičnosti stočarske proizvodnje, poboljšanje kvaliteta stočarskih proizvoda, te očuvanje genetske raznovrsnosti domaćih životinja.
Uzgojni program određuje populacije na kojima se sprovodi, uzgojne ciljeve, metode i postupke ostvarivanja, učesnike sprovođenja i njihove međusobne odnose.
Uzgojnim ciljem izgrađuje se poželjni genetski potencijal životinja. Kod određivanja uzgojnog cilja uzet je u obzir udio nasljeđivanja određenih osobina, privredni značaj osobina koje se unapređuju i mogućnost tačnog mjerenja osobina koje se žele unaprijediti. Pri genetskoj izgradnji goveda važnost se pridaje osnovnim proizvodnim osobinama (mlijeko i meso), spoljašnjosti grla i reproduktivnim osobinama.
Metode rada u sprovođenju ovog programa zasnivaju se na primjeni selekcijskih mjera i postupaka propisanih međunarodno priznatim pravilima, koja su i sastavni dio zootehničke legislative Republike Srpske.
Sprovođenje kontrole proizvodnosti goveda vrši se u skladu sa pravilima Međunarodnog odbora za kontrolu proizvodnosti životinja – engl. International Committee for Animal Recording (ICAR).
Kvalitetno priplodna grla testiraju se na osnovu podataka o njihovim proizvodnim osobinama (performans test), odnosno na osnovu podataka o osobinama potomaka (progeni test)
u skladu sa pravilnikom koji propisuje postupak ocjenjivanja uzgojnih vrijednosti, ispitivanje proizvodnosti i testiranje na potomstvo priplodnih i ukrštenih domaćih životinja.
Sprovođenje uzgojnih programa po rasama i sojevima zasniva se na sljedećim mjerama selekcije, a u zavisnosti od tipa proizvodnje:
– kontrola mliječnosti,
– kontrola proizvodnje mesa,
– linearna ocjena tipa,
– matična evidencija.