Садња паприке на отвореном у Лијевчe пољу

Почело је пресађивање паприке на отвореном у Лијевчe пољу. Пољопривредни произвођачи су искористили повољније временске прилике и успјели да ураде додатну обраду и поставе систем за наводњавање и малч фолију.

Паприка се пресађује на фолију у два реда, са међуредним размаком од 30 до 40 cm и редним размаком од 25 до 35 cm.  Идеална величина расада за пресађивање је од 8 до 10 развијених правих листова (не рачунајући котиледоне листове). Послије пресађивањa обавезно је наводњавање, а норма наводњавања зависи од влажности земљишта. Уз прво наводњавање врши се и прихрана водотопивим ђубривима формулација 1:3:1 или 1:4:1 у количину од 2 грама по биљци. Прихрана НПК ђубривима са наглашеним садржајем фосфора је важна за боље укоријењавање биљке и развијање коријеновог система. Остали интервали и норме наводњавања зависе од влажности земљишта, падавина  и фазе развоја биљке. Исто тако, прихрана се врши према фази развоја, а самим тим се и мијењају формулације НПК ђубрива. Потребно је сваких седам до десет дана извршити прихрану калцијумом, фолијарно или фертиригација, да би се спријечила појава суве трулежи плода.

Прије изношења паприке на парцелу требало би урадити основну заштиту препаратима на бази бакра. План заштите се спроводи према стању биљака, а највише треба обратити пажњу на појаву биљних ваши и трипса али и остале штетнике. Најважније је свакодневни обилазак и превентивно третирање јер се тако постиже најбољи учинак.

Код нестабилног времена третирати биљке аминокиселинама да би се стрес на биљку свео на минимум. Исто тако, приликом наводњавања дозирати и хумунске или фулвинске киселине које помажу раст и развој коријеновог система као и боље усвајање хранљивих материја. Добро развијен коријенов систем је јако важан за раст и развијање биљке, плодоношење и укупан принос.