Kонстантне падавине у посљедњих седам дана успориле су сјетву у одређеним подручјима Републике Српске и пољопривредницима отежавају примјену заштите усјева од биљних болести, те је потребно пратити ситуацију и правовремено реаговати, истакао је руководилац Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди у Подручној јединици Бијељина Драган Зарић.
Зарић је рекао да је на подручју Семберије и Посавине сјетва почела крајем априла и већ је одавно завршена, док се на одређеним подручјима продужила и до данас.
„У зависности од регије, количине падавина су различите, тако да је и ситуација са сјетвом кукуруза различита. Посебно треба водити рачуна о заштити усјева од корова“, истакао је Зарић.
Према његовим ријечима, кукуруз није угрожен јер су произвођачи већ обавили основни третман послије сјетве, а прије ницања, док ове падавине добро утичу на ефикасност земљишних хербицида на сузбијање корова.
„Међутим, вријеме погодује и расту корова, те произвођачи треба да буду спремни да правовремено реагују, прате фазу пораста кукуруза и фазу пораста корова, те да томе прилагоде примјену заштите“, појаснио је Зарић.
Kада је ријеч о усјевима пшенице, Зарић је напоменуо да је у овом периоду најважнија заштита од биљних болести, првенствено од лисне рђе и других пратећих болести листа.
„Од посебног значаја је и заштита од болести класа /фузариозе/, јер су овакви временску услови изузетно повољни за појаву овог патогена јер је пшеница најосјетљивија у фази почетка цвјетања, када и треба обавити третман одговарајућим фунгицидима, којих има на тржишту“, навео је Зарић.
Зарић је указао да, у том смислу, ово вријеме не иде на руку.
„Свакодневне падавине, без обзира на то да ли су обилније или не, пролонгирају примјену одређених препарата за дан или два, што је довољно за инкубацију и развој појединих биљних болести на усјевима пшенице“, појаснио је Зарић.
Према његовим ријечима, произвођачима је тешко „ухватити“ период од четири часа без кише како би ушли у усјеве и примијенили заштитна средства.
Извор:Срна