Стални раст потреба у сточарским производима, захтјева и стални развој сточарства, у оквиру кога треба посебно истаћи задатке на унапређењу генетског капацитета гајених животиња у циљу веће и квалитетније производње меса, млијека, јаја, вуне и дугих производа. Селекција стоке има значајну улогу у остваривању наведених циљева. Она представља значајан чинилац без кога не може бити озбиљних резултата побољшања генетске основе и повећања продуктивности сточарства у цјелини.
Послови и задаци на селекцији стоке обављају се по утврђеним методолошким поступцима заснованим на међународним стандардима.
Сви ти поступци се морају обављати јединствено, систематски, благовремено и тачно. Сама селекција представља једну од основних зоотехничких мјера за ефикасно унапрђење сточарства, а састоји се у томе да се од расположивих грла која се употребљавају у приплоду одаберу она која највише одговарају постављеним циљевима. Циљеви узгоја се постављају кроз одређење програме узгоја. До сада су донешени:Програм узгоја говеда за период 2016 – 2021., Програм узгоја оваца у Републици Српској за период 2018 – 2022Године.
Програм узгоја је скуп селекционих метода и поступака којима се остварује генетско унапређивање гајених раса говеда и оваца у Републици Српској
Планским узгојем подстиче се повећање ефикасности производње и узгоја домаћих животиња уз очување или побољшање њихове виталности, повећање економичности сточарске производње, побољшање квалитета сточарских производа, те очување генетске разноврсности домаћих животиња.
Узгојни програм одређује популације на којима се спроводи, узгојне циљеве, методе и поступке остваривања, учеснике спровођења и њихове међусобне односе.
Узгојним циљем изграђује се пожељни генетски потенцијал животиња. Код одређивања узгојног циља узет је у обзир удио насљеђивања одређених особина, привредни значај особина које се унапређују и могућност тачног мјерења особина које се желе унаприједити. При генетској изградњи говеда важност се придаје основним производним особинама (млијеко и месо), спољашњости грла и репродуктивним особинама.
Методе рада у спровођењу овог програма заснивају се на примјени селекцијских мјера и поступака прописаних међународно признатим правилима, која су и саставни дио зоотехничке легислативе Републике Српске.
Спровођење контроле производности говеда врши се у складу са правилима Међународног одбора за контролу производности животиња – енгл. International Committee for Animal Recording (ICAR).
Квалитетно приплодна грла тестирају се на основу података о њиховим производним особинама (перформанс тест), односно на основу података о особинама потомака (прогени тест)
у складу са правилником који прописује поступак оцјењивања узгојних вриједности, испитивање производности и тестирање на потомство приплодних и укрштених домаћих животиња.
Спровођење узгојних програма по расама и сојевима заснива се на сљедећим мјерама селекције, а у зависности од типа производње:
– контрола млијечности,
– контрола производње меса,
– линеарна оцјена типа,
– матична евиденција.