Поводом Свјетског дана пчела 20. мај се обиљежава од 2018. године и сви заједно требамо подићи свијест о значају опрашивача за човјека у укупној пољопривредној производњи. С циљем да се повећа разумијевање и свијест о важности пчела Уједињене нације су 20. децембра 2017. године прогласиле 20. мај “Свјетским даном пчела” на приједлог Пчеларског савеза Словеније када је рођен Антон Јанша учитељ модерног пчеларства у 18. вијеку.
У Европи су опрашивачи примарно инсекти, попут пчела и лептира. Међутим медоносној пчели припада најважнија улога у опрашивању пољопривредних култура. Пчела учествује у опрашивању са 80-85%, док бумбари, солитарне пчеле, лептири и другима инсектима припада око 15-20%.
Пчела као опрашивач је од изузетне вриједности јер поред добијених већих приноса воћа плодови су љепшег изгледа, правилнијег облика, садрже више шећера, витамина, микроелемената, протеина и постижу бољу цијену на тржишту. Од значаја је такође и опрашивање ратарских и повртларских култура.
Пчеле и други опрашивачи су од фундаменталног значаја за здравље екосистема. Они помажу у одржавању биодиверзитета и обезбјеђују већу количину произведене хране, а уједно и квалитетније хране. Међутим , интензивна производња монокултуре и неправилна употреба пестицида представљају озбиљну пријетњу опрашивачима смањењем њиховог приступа храни, излажући их штетним хемикалијама и слабећи њихов имуни систем, тровање и помор пчела. Директне пријетње опрашивачима представљају промјене у кориштењу и употреби земљишта, интензивна пољопривредна производња, инвазивне стране врсте, климатске промјене и др.
Пчелама можемо помоћи садњом медоносног биља на балконима, терасама и баштама, куповином пчелињих производа од локалних пчелара, кошењем траве на ливадама након цвјетања, приликом прскања пестицидима радњу вршити када нема вјетра и у раним јутарњим или касним вечерњим сатима.
Чувајмо наше пчеле и опрашиваче!