Производња ракије лозоваче и комовице

У свијету су ракије од грожђа изузетно цијењене и заузимају посебно мјесто. Нека од најпознатијих пића на свијету, поред вина, производе се управо од грожђа (коњак). За производњу ракија од грожђа користи се грожђе племените винове лозе.

За производњу лозоваче користи се грожђе које не садржи довољно шећера да би се од њега добило квалитетно вино. Лозовача се производи дестилацијом преврелог кљука од грожђа. Грожђе се одмах након бербе муља а из кљука треба издвојити петељковину. Кљук се пребацује у судове за врење где се оставља 20% слободног простора како не би дошло до кипљења. Дужина ферментације зависи од температуре просторије и обично траје седам дана. Крај ферментације је најбоље утврдити широмјером, а сматра се да је ферментација завршена када се на скали Ексловог широмјера очита вриједност 0° или неколико степени изнад 0°. Дестилација преврелог кљука је обично двократна при чему се прво добија сирова мека ракија која се потом редестилише. Додавањем дестиловане воде дестилат сводимо на жељену јачину. Од 100kg кљука од грожђа добија се око 15 литара ракије лозоваче јачине 50 вол/% алкохола.

Комовица је ракија односно нуспродукт у процесу прављења црвеног вина. Комовица се производи дестилацијом превреле комине од грожђа које остаје након цијеђења вина у производњи црвених вина. Комовица се може добити и подвргавањем слатке комине која се добија код цијеђења шире у производњи бијелих вина. Преврела комина код производње црвених вина у себи може садржавати још непреврелог шећера па је прије дестилације треба оставити на додатно врење. Комину током ферментације или чувања до дестилације треба заштитити од ваздуха. Врење слатке комине обично траје око три седмице. Преврела комина се лако квари па је дестилацију потребно обавити у што краћем року након завршетка ферментације. Од 100 кг комине добијене од вина јачине 10 вол/% алкохола може се може се очекивати 10 литара ракије комовице јачине 50 вол % алкохола.