Соја је тренутно у фенофази налијевања зрна. Оно што је ове године био проблем, а што ће се одразити на принос и квалитет, су свакако високе температуре.
Критични периоди за соју су фаза цвјетања и налијевања махуна, односно бутонизације. Зависно од тога у којој фази је цвјетање и налијевање зрна соје пресјечено високим температурама, сходно томе долази до различитих проблема. С једне стране долази до одбацивања цвјетова, односно абортирања соје, при температурама изнад 38°C и самим тим нема формирања махуна. С друге стране, ако је соја и почела са формирањем махуна, у којој мјери је зрно наливено.
Соја цвјета по етажама, тзв. спратно цвјетање, тако да доњи спрат формира махуну и она ће се развијати, али горњи спратови остају празни. Ако дође до повољних услова, она наставља формирање цвјетова и махуна. Обзиром да нису постојали предуслови за остварење високог приноса и поред штурих и недовољно наливених зрна, очекује се и смањење садржаја протеина. Дакле, поред слабог приноса je лош квалитет сјемена.
Услед суше ни квржичне бактерије нису могле обављати активност ни на земљиштима са повољном pH вриједношћу.
Произвођачи често питају да ли би евентуалне падавине у септембру мјесецу могле довести до повољнијих услова за налијевање зрна и побољшање квалитета. У том случају би могло доћи до ретровегетације што је неповољно јер соја наставља са формирањем цвјетова на врху стабљике да би биљка обезбиједила било какво сјеме за репродукцију, али у коначници то само може отежати жетву, поскупити производњу због неопходности примјене дефолијаната, да би се вегетација насилно прекинула и жетва обавила.
Почетак жетве можемо очекивати ускоро у неким крајевима, док ће на појединим локалитетима жетва почети кроз период од 20 дана, што је наравно условљено сортом, временом сјетве, самим локалитетом, као и временским приликама које би тај почетак евентулно могле пролонгирати.