Значај бизнис планова у пољопривредној производњи

Израда бизнис планова у пољопривреди постала је неопходност, било да се ради о интерном документу за потребе пољопривредног домаћинства на основу кога ће побољшати своје пословање или да се ради о екстерним бизнис плановима на основу којих се одобравају средства за финансирање неке пословне идеје. Код нас је нарочито изражена потреба за израду бизнис планова у пољопривреди за коришћење средстава међународних фондова као што су ИФАД и ФАРМА II…

Сви они који могу и желе да користе средства међународних фондова морају уз захтјеве за одобрење средстава да приложе бизнис планове, било једноставне или сложене, у зависности од величине инвестиције.

Бизнис план се може дефинисати као писани документ који породичном пољопривредном газдинству, удружењу, задрузи, предузећу које се бави откупом пољопривредних производа или локалној заједници служи за интерну и екстерну употребу. Интерна употреба значи да бизнис план служи члановима газдинства, члановима удружења и задруга, као и кооперантима у пољопривредном предузећу да прате и побољшавају својепословање.

Бизнис планови у пољопривреди се чешће састављају за екстерне кориснике тј. банке, фондове, међународне организације итд.  У том случају бизнис план представља кључни документ на основу кога се доноси одлука о инвестирању, али и о одобравању средстава за финансирање конкретне пословне идеје.

Бизнис план је писани документ који детаљно описује предложени нови пословни подухват и предвиђене пословне резултате. Намењен је пољопривредном газдинству, удружењу, задрузи, потенцијалним пословним партнерима (банке, добављачи, откупљивачи, микрокредитне организације,фондови и др.).

Бизнис плана се прави:

  • када пољопривредно домаћинство, удружењe, задруга или неко предузеће покреће нову пољопривредну производњу
  • када се врше улагања у нови засад или фарму или реконструкцију постојећих објеката,
  • када се проширује пољопривредна производња,
  • када пољопривредно домаћинство, удружења или задруга траже спољне партнере,
  • када се улаже у оживљавање неке пољопривредне производње којa се налази у тешкоћама,
  • када пољопривредно домаћинство, удружења или задруга предузимају реорганизацију итд.

Бизнис план садржи следеће елементе и то:

  • увод,
  • основне податке о пословној идеји и пољопривредној производњи ,
  • тржиште пласмана пољопривредних производа,
  • тржиште набавке сировина и репроматеријала,
  • техничко-технолошку анализу,
  • организацију и економско-финансијску анализу
  • маркетинг план који садржи биланс успјеха, план продаје и план набавке.

Бизнис план се узима у овим случајевима као кључни документ на основу кога се може предвидети оправданост инвестиције и оправданост за одређену пословну идеју произвођача. Значај израде бизнис плана стручњаци виде као смањење тржишних и финансијских ризика у пољопривредној производњи. Нарочито су значајни за све оне који планирају да проширују своју производњу.

Као показатељи економске оправданости инвестиције користи се израчунавање економичности производње, рентабилности производње, стопа рентабилности инвестиције као и израчунавање времена повраћаја инвестиције.

Све су ово показатељи на основу којих пољопривредни произвођач може сагледати планиране приходе и расходе прије уласка у инвестицију, оправданост производње, вријеме за које може повратити уложена средства.