Завршена берба малине у Горњо – подрињском крају

У свим малинарским дјеловима на којим дјелује Ресор за пружање стручних услуга у пољопривреди ПЈ Соколац, берба малине је завршена. По производњи малине на регији коју покрива ПЈ Соколоц истиче се општина Рудо. Малињаци на подручју општине Рудо се простиру на површини од око 40 хектара пољопривредног земљишта.
На подручију општина Чаниче, Ново Горажде, Вишеград, Рудо и Рогатица дјелују 5 откупљивача и укупни капацитети хладњача су око 2.000 тона. Већина откупљивача дјелују и откупљују малину на територијама сусједних општина и оне организују превоз убране малине о свом трошку.

У општини Рудо, Пољопривредна задруга „УВАЦ-РУДО“ је откупила око 70 тона малине, у општини Вишеград хладњача „Алеx“ откупила је око 80 тона малине, у општини Рогатица хладњача „Цонте-цо“ око 80 тона малине, хладњача „Хипеx“ из Новог Горажда откупила је око 150 тона малине, хладњача „Болетус“ је са сједиштем у Фочи и радила је откуп малине на овој територији са око 50 тона, док је на територији општине Пале и Соколац за хладњачу „Босна плод“ откупљено око 20 тона малине. Што се тиче сортимента у највећем дјелу заступљена је сорта Виламет и у мањем дјелу сорта Микер. Откупна цијена још није утврђена, а аконтативна цијена малине се кретала од 7 KМ до 7,50 KМ зависно од откупљивача.

Укупно у свим општинама убрано је око 450 тона малине што је више за око 10% у односу на прошлу годину.
За повећање приноса у многоме је заслужан модел савјетодавног рада и стартап пакети, који су имплементирани преко  Јединице за координацију пољопривредних пројеката Министарства пољопривреде, шумарстрва и водопривреде Републике Српске и ИФАД пројкта. Савјетодавни рад конципиран је тако да агроном савјетодавац обиђе сваког малинара 4 пута у току сезоне тј. на почетку вегетације, прије почетка цвјетања малине, у току бербе малине и послије завршетка бербе како би пренијели све информације и савјете о технологији узгоја и заштити малине, и директно утицали на побољшање кондиционог и здравственог стања самих засада малине, а самим тим и на повећање приноса и квалитета плодова малине. Модел савјетодавног рада је подржан и финансиран дио од стране приватног сектора-откупљивача и хладњачара, дио од локалних заједница, а једним дјелом од Министарства пољопривреде, док су организацију, мониторинг и извјештавање о раду агронома пратили Kластер СРП и Подручна јединица Соколац Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди. Такође, подјељени су и стартап пакети, који су садржавали компелтан програм заштитних средстава и ђубрива који се користе у засадима малина.

Малинарима, као и другим воћарима, на располагању је десетак разних мјера према Правилнику о подстицајима и капиталним инвестицијама у пољопривреди за 2022.годину, а ту спадају средстава за набавку противградних мрежа, за набавку система за наводњавање, за набавку нове пољопривредне механизације и тракторских прикључака, подизање вишегодишњих засада, премија осигурања засада , као и кориштење регресираног дизела горива и подстицаји за произведену и откупљену малину.