Вода у исхрани домаћих животиња

За  правилан  раст животиња, поред  избалансираних оброка, неопходно је да имају на располагању  довољне дневне количине квалитетне  воде које, такође,  утичу  на  правилан развој и производњу .  Дневне потребе у води зависе од врсте животиња, исхране и средине у којој се налазе. Потребну воду животиње добијају појењем, храном, а малим дијелом метаболитичким процесима- метаболичка вода. На теренима, који су сушни и крашки на којима се узгајају преживари, вегетација је знатно сиромашна водом него у влажним подручјима. Значајан извор воде може да буде меотаболичка вода која се ослобођава оксидациом масти, угљено хидрата и протеина. Код говеда количина дневне метаболичке воде може да износи и до 3 литра.

На  крашким брдско- планинским подручијима најчешће су појилишта природне или вјештачке локве које се налазе на дијелу земље са непропусним слојем глине. У таква појилишта најчешће стока улази у воду приликом напајања и тако врши  загађење воде. У љетним периодима када су температуре високе често долази до исушивања локви, а токође и до престанка вегетације.

Пашњаци који су богати сочном зеленом масом  могу да буду значајан извор воде за животиње. За правилан одгој животиња поред квалитетне зелене масе, мора се обезбиједити доступност квалитетне воде. Уколико су појилишта на оваквим пашњацима удаљена тада се стока рјеђе  напаја , такође  се успорава пробава конзумиране зелене  масе, ситост траје дуже, говеда мање пасу, што доводи до мањих прираста код младих грла. За производњу једног литра млијека кравама је потребно око пет литара воде која би требала да буде  задовољавајућег квалитета. Када су појилишта са квалитетном водом у близини напајања, стока ће користити воду онолико колико јој је потребно дневно.

Сува хранива сијено, зрно, храна богата целулозом, протеинима  захтјевају узимање веће количине воде за оптимално варење.

Такође, потребе за водом  зависе и од врсте животиње, животињама са житким екскрементима потребно је више воде, него код оних са формираним сухим фекалијама. Младим животињама и животињама у интензивној производњи потребе у води су веће. У развоју код животиња недостатак воде може да изазове  заостајање у порасту.

Живтињско тијело садржи 50 до 70 % водо, а у случају да изгуби само 10 до 15 %  тјелесне воде наступа смрт. Такође, када би животиња узимала суху храну без  воде смрт би наступила  јако брзо. Без воде у организму не могу да се одвијају метаболитички процеси који су неопходни за нормално функционисање свих животних процеса.