У Градишци постављено 10 нових контејнера за одлагање амбалажног отпада од пестицида

У склопу активности које се спроводе у оквиру Пројекта „Околинско прихатљиво управљање постојаним органским загађујућим материјама (ПОП-с) у индустријском и сектору управљања опасним материјама у БиХ, који имплементира  УНДП у БиХ, а финансира Влада Шведске, на подручју ПЈ Градишка постављено је 10 нових  контејнера за одлагање амбалажног отпада од пестицида који се користе у пољопривредној производњи.

Контејнери су распоређени на више локација у Градишци, Лакташима и Српцу, односно код пољопривредних произвођача који посједују више обрадивих површина и који у процесу производње користе заштитна средства у већој количини, те самим тим имају и више амбалажног отпада од наведених средстава за заштиту биља. Поред пољопривредних газдинстава контејнери су постављени и у кругу пољопривредне апотеке „Голић траде“ доо у Горњим Подградцима и Ситнешима.

Прошле године постављена су четири контејнера који су распоређени у кругу пољопривредне апотеке „Голић траде“ доо у Градишци, Романовцима и Косјерову и један у пољопривредној апотеци „Агролукс“ доо Маховљани, што укупно чини 14 контејнера на подручју Градишке, Лакташа и Српца. Постављање ових контејнера дало је успјешне резултате када је у питању сакупљање и збрињавање амбалажног отпада од пестицида.

У договору са апотекарима и пољопривредним произвођачима код којих су постављени контејнери пружена је могућност и осталим пољопривредницима из тог окружења да довозе амбалажни отпад од пестицида на наведена мјеста за збрињавање, који претходно мора бити адекватно испран, поступком троструког испирања, одложен у ПВЦ вреће и као такав се даље одлаже у контејнере за ту намјену.

Поред контејнера пољопривреним произвођачима подјељене су: чамбо вреће, мање и веће ПВЦ вреће за одлагаље наведеног отпада, заштитна одијела, маске, рукавице, наочале и остали промотивни материјал.

Наведене активности око овог пројекта  спроводе се у сарадњи са Ресором за пружање стручних услуга у пољопривреди.

У последње вријеме све чешћа је употреба хемијских средстава у пољопривредној производњи, без које се не може остварити успјешна производња и добар принос, а самим тим треба размишљати и о адекватном одлагању отпада од фитофармацеутских средстава који се користе у заштити биља. Код већине наших пољопривредника још увјек није довољно развијена свијест о самом збрињавању амбалаже од пестицида и њиховом правилном испирању на крају употребе, а до сада нисмо ни имали могућност организованог сакупљања и одвожења отпада, односно амбалаже од фитофармацеутских средстава.

Циљ пројекта и постављања контејнера за сакупљање амбалажног отпада од пестицида  је управо да се развије свијест грађана и спријечи загађивање животне средине, које настаје у земљишту, ваздуху и воденим токовима неадекватним одлагањем.