За интензиван тов јунади на нашим подручјима најбоље одговара сименталска раса и домаће шарено говече у типу сименталца, јер су ове двије расе код нас највише заступљене и најбоље одговарају тову до 400-450 kg. За све моделе фарми предвиђен је интензиван тов у затвореном систему са групним боксовима и по 10 јунади у боксу, решеткастим подом, изђубравањем течним стајњаком и нормативима за површину подног простора у боксу по грлу у зависности од тјелесне масе: (200 kg – 1m², 300 kg -1,4 m², 400 kg -1,7m² и преко 400 kg – 2m²). Предвиђено трајање турнуса је око 250 дана (8-9 мјесеци) у зависности од масе телади на почетку това.

Јунад ће се хранити концентрованим оброцима до тежине од 400-450 kg уз дневне прирасте од 1.200 грама, јер се на овакав начин добија одличан квалитет меса који је као такав веома погодан за извоз на западно европско тржиште. Оно што сваки узгајивач мора да уради, јесте побољшање здравља и перформанси животиња побољшавајући нутритивну вриједност њихових оброка. Мора се трудити да достигне савршенство у квалитету и маркетиншким иновацијама.

Када се ради о тову јунади, сваки погрешан корак и одабир расе директно утиче на коначан резултат, продајну тежину и квалитет, зато је први корак и најважнији приликом одабира телади, избор расе. Ако први пут крећемо у узгој и тов јунади, углавном се купују мушка телад. Бирају се квалитетна, здрава, конституцијски и расно уједначена телад, формирајући групу с теладима уједначене тежине и старости. Пожељно је набавити телад која су већ привикнута на конзумирање кабасте и концентроване хране, како се не би појавио тзв „негативни тов“ када  телад још увијек ненавикнута послије млијека на узимање хране, гладују и губе своју улазну тежину. При набавци телади, нарочито код фармера почетника без искуства и стеченог знања, увијек је добро осигурати се и повести са собом стручно лице. Каква су и како се телад уведу у тов, зависи и коначан успјех това. С обзиром да се ради о принципу све унутра, све ван, сваки погрешан корак и одабир директно утиче на коначан резултат, продајну тежину и квалитет, зато је први корак и најважнији приликом одабира телади, а то је раса. Сва мушка телад се могу увести у тов, али немају све расе исте предиспозиције за жељену производњу и резултат. Водећи се чињеницом да постоје расе говеда специјализоване, с генетским потенцијалом и предодређене за производњу млијека, меса или комбиноване расе и фармер при одабиру телади треба водити рачуна и о избору расе. У производњи меса, логично је, користе се месни типови, расе говеда које раније полно сазрјевају, физички се брже развијају, накупљају мишићну масу и имају повољан рандман. Неке од најпознатијих и тражених раса говеда за производњу меса су: Херефорд, Шароле, Ангус, Лимоусин и на нашим просторима најзаступљенија раса комбинованих особина (месо-млијеко) је Сименталска раса говеда.

Сименталска раса-добар избор за тов

Сименталско говече одликује већи оквир и изузетне товне предиспозиције, стога је једна од најраширенијих раса у Европи, гдје се користи за производњу млијека и меса. Јунад у тову постижу изузетно добре дневне прирасте и до 1,300 g/дан, те уз оптималну исхрану најрентабилнија тежина бикова је у просјеку око 600-650 kg. Сименталац је  познат по способности производње квалитетног меса. Високи удио чистог меса у половицама (62-67%) и мраморираност меса сврставају га у ред најбољих раса за месо у свијету. Сименталац је уз неке европске месне расе мелиоратор меса широм свијета.