Припрема животиња за изложбе и сајмове

Животиње које се излажу на сајмовима по правилу  треба да буду високог генетског и производног потенцијала, с израженим расним карактеристикама, да би билe адекватно високо оцјењенe. Сва изложбена грла морају имати званичне и вјеродостојне педигрее (родовнике).

Први услов за високи пласман су атрактивни педигре и властите перформансе грла. Код крава висока производња и квалитет млијека, по могућности и дуговјечност, а код бикова високе вриједности прогених тестова. Стеоне јунице треба да имају импресивни педигре са високом класом родитељских парова (свака нижа класа било ког родитеља снижава коначну оцјену) и податке о гравидитету. За колекцију товног материјала су обавезни показатељи о успјешности това – узраст, прираст, утрошак хране као и уједначеност јединки.

Утицај коректног изгледа и склад појединих особина тјелесне грађе на функционалност грла је неспоран, јер добар тип не служи само лијепом изгледу већ у први план ставља велике могућности за дуг и квалитетан производни вијек.

Основне особине за оцјену типа јесу: оквир, капацитет и хармонична функционална грађа трупа и екстремитета, а код женских грла у производњи грађа и капацитет вимена. Због тога је пожељно да краве буду у напону лактације, а виме у пуној активности, да би се добила тачна оцјена његове функционалности. Такође, виме треба да је избалансирано и пространо, чисто. Оцјена дубине вимена зависи од редослиједа лактације због могућих оптерећења и стреса узоркованих високом производњом.

Стандарди за све изложене расе, типове и категорије морају се поштовати, тако да се за грла млијечног типа додатно оцјењује млијечни карактер, а за комбиновани мускулозност (мишићавост).

Изложбена кондиција

Сва приплодна грла треба да буду у изложбеној кондицији, односно за око 10% увећане тјелесне масе у односу на приплодну кондицију. Утовљеност приплодног материјала није пожељно, јер умањује повољан утисак о изгледу грла и изазива нежељене посљедице током  тељења и послије тељења. Међутим, колекције за производњу меса треба да буду у изразито товној кондицији да би се постојећи капацитет за ту особину максимално испољио. Неопходно је да грла у колекцији буду уједначена у свим особинама. Послије избора грла за изложбу, које су обавиле стручне службе и власници, наступа припрема животиња за излагање.

Привикавање животиња на вођење

Уз добру исхрану потребне су припреме и привикавање животиња на шетање и вођење, да би се касније кретале сигурним и еластичним ходом, мијењале смјер кретања напријед назад, стајале мирно ради позирања и слично. За овај посао треба ангажовати стрпљиве и вичне особе у које ће животиње имати повјерење и бити послушне ради усклађивања корака и реаговања на његове жеље. Водич треба да иде са десне стране животиње, лијевом руком да држи поводац, а десном помјера или одржава положај главе животиње на одређеној висини због пожељног става за оцјену и импозантног утиска, те спрјечавање брзог хода односно вођење животиње са задржавањем.

Уклањање пасиса

Краве обично нису послушне при оцјењивању или се обавља само корективна мужа, како би се умањила сувишне изражена набреклост пуног вимена којом је грло оптерећено. При томе треба пазити да виме задржи добру избалансираност четврти. Обавеза одгајивача је уклањање прекобројних сиса, односно пасиса, али то треба да уради док су грла још у категорији подмлатка. Пасисе нарушавају изглед вимена, а ако су активне представљају проблем послије тељења и при мужи.