Практична обука на фармама –правилно узимање узорака млијека

Почетком јуна мјесеца контролни асистенти Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди ПЈ Соколац, кренули су у обилазак фарми у општинама Соколац и Пале, како би фармерима што боље објаснили правилан поступак узимања узорака млијека. Тренутан број фарми на Сарајевско  – ромнијској регији, које су обухваћене контролом производности, је 248. До краја мјесеца јуна у плану је обилазак фарми у општинама Рогатица и Хан Пијесак.

Kонтрола производности даје информацију произвођачу како набавити квалитетан генетски материјал и како се исти може произвести у домаћем узгоју. Већи и напреднији произвођачи знају да контрола производности, а самим тим и оплемењивање за њих има дугорочан и економски оправдан посао. Резултати контроле показују и како произвођач управља својим стадом, исхраном и здравственим стањем млијечне жлијезде. На првом мјесту контрола служи као подлога за селекцију и даје смјернице на који начин унаприједити и повећати структуру стада. Kонтрола производности пружа битне информације о производним особинама животиња, а сами подаци служе за селекцијске потребе јер одређују узгојну вриједност животиње, контролу наслијеђа и планирање производног усмјерења.

Оно што је објашњено и презентовано пољопривредницима и што се по ко зна који пут показало као исправно, јесте:

  1. Обезбиједити хигијенске услове за мужу који обухватају: чистоћа стаје, чистоћа музача, чистоћа вимена прије почетка муже, да се млијеко и колострум сваке животиње прегледа у погледу органолептичких или физичко хемијских аномалија, завршна дезинфекција вимена и сиса.
  2. Kонтролни асистент правилно узима селекцијски узорак млијека (млијеко се ставља у посебну бочицу до јасно означене границе, додаје се конзерванс како би се очувао хемијски састав млијека до 72 сата, лагано се протресе бочица да се конзерванс распореди, означи се узорак и бочица се одлаже у касету за превоз узорка),
  3. Након тога слиједи уношење података о мужи у обрасце (идентификациони број сваке животиње, колико је дана у лактацији, вријеме узимања узорка, количина млијека сваки дан и други подаци),
  4. Узорак је потребно чувати на температури од 4 степена све до допремања у лабораторију на анализу.

Правилно узимање узорака млијека први је и један од главних услова поузданости резултата лабораторијских испитивања узорка млијека. У оквиру редовних контрола млијека, провјерава се млијечна маст, соматске ћелије, протеини, бактерије. Резултати анализе су основа за остваривање права на премију.