Показатељи квалитета сјеменског кромпира

Употреба квалитетног и декларисаног садног материјала, произведеног под стручним надзором, представља основни предуслов за добијање здравих биљака које ће дати високе приносе по јединици површине. У ботаничком смислу кромпир се не размножава сјеменом (генеративно), већ вегетативним путем – кртолама.  Генеративно размножавање кромпира се  практично користи  једино у селекцијским огледима.

Квалитет садног материјала кромпира одређен је главним особинама сјеменских кртола:

  • здравствено стање,
  • физиолошко стање (старост) и
  • величина кртола.

Без обзира на сорту, сјеменски кромпир мора бити потпуно здрав, ослобођен од патогена проузроковача болести и штеточина, од којих су најопаснији: проузроковач рака кромпира (Synchitrium endobioticum), проузроковачи мрке и прстенасте трулежи (Pseudomonas solanacearum и Clavibacter michiganensis subsp. Sepedonicus), те нематоде (Globodera rostochiensis и Globodera pallida) и кромпиров мољац (Phthorimaea operculella). Ови патогени представљају карантенске штетне организме, који не смију бити присутни у засаду сјеменског кромпира или у партији садног материјала. Мјере за откривање, спрјечавање, ширење и сузбијање поменутих проузроковача болести и штеточина дефинисане су Законом о заштити здравља биља у Републици Српској (“Службени гласник Републике Српске“ бр. 25/90).

Физиолошка старост огледа се кроз стање продуктивности кртола, на које су претходно утицали фактори као што су: вријеме вађења кртола, температура током вегетације и за вријеме складиштења, влага и сл. Степен клијања сјеменских кртола, као и број клица које се развијају на кртолама зависи од физиолошког стања истих. Фазе физиолошке старости сјемена се могу означити стањем при којем кртоле формирају: једну клицу (апикална доминантост), више клица, разгранате клице, и секундарне кртоле без ницања изданка. Употребом физиолошки младог сјемена долази до апикалне доминантности, чији је резултат производња малог броја крупних кртола, а код физиолошки старог сјемена долази до формирања слабо разгранатих клица и ситних кртола без формирања биљке. Ове двије појаве су веома негативне у сјеменарству кромпира. Употребом квалитетног садног материјала у физиолошкој фази више клица и добро разгранатих клица, формира се већи број стабљика, повећава се густина по јединици површине, те се добија већи број ситнијих кртола.

Да би се правилно одредила норма садње, оптимална густина биљака, те растојање у реду, неопходно је водити рачуна о величини кртола сјеменског кромпира. Најпогоднија је величина кртола од 40 – 55 mm, које формирају 4-5 главних стабљика, што даје повољан број стабљика од  20 – 25 стабљика/m2. Ситније кртоле формирају мањи број стабљика, што смањује гаранцију оптималног приноса.

Оптимална норма садње се може одредити према формули :

Категорија сјемена или садног материјала представља одређени степен квалитета сјемена или садног материјала пољопривредних биљака. Категорије сјеменског кромпира су:

  • предосновно сјеме,
  • основно сјеме и
  • цертифициковано сјеме.

Предосновно сјеме (изворно сјеме) су кртоле намијењене за производњу сјемена кромпира категорије основно сјеме, а које су произведене у складу са прихваћеном праксом за одржавање сорте и здравственог стања, те морају испуњавати услове за предосновно сјеме;

Основно сјеме су кртоле које су углавном намијењене за производњу сјеменског кромпира категорије цертификовано сјеме, а које су произведене у складу са прихваћеном праксом за одржавање сорте и здравственог стања.

Цертификовано сјеме су кртоле које су произведене  из основног сјемена или цертификованог сјемена и за које је стручним надзором утврђено да испуњавају услове прописане за основно сјеме.

Свака од наведених категорија може се даље разврстати на:

а) основно сјеме у три генерације, при чему прва генерација размножавања носи ознаку С (супер супер елита), друга генерација размножавања носи ознаку СЕ (супер елита), а трећа генерација носи ознаку Е (елита)

б) цертификовано сјеме у двије генерације, при чему прва генерација размножавања носи ознаку А (оригинал), а друга генерација носи ознаку Б (прва репродукција).

У Босни и Херцеговини се у промету сјеменског кромпира углавном налази сјеменски кромпир са ознаком А (оригинал). То је најбоља и најприхваћенија категорија за произвођаче.

Категорија сјеменског кромпира не зависи само од броја генерација размножавања већ и од процента кртола заражених патогеним организмима. Категорија која настаје из генерације размножавања може бити и нижа, у зависности од здравственог стања. То значи да се од елите не добије увијек оригинал, или од оригинала прва сортна репродукција.