Специјални  комитет за пољопривреду, односно Савета министара Европске уније усвојио  је нови Правилник о органској производњи и обиљежавању органских производа. Садашња правила, која су на снази већ 20 година, нису одговарала сврси производње, те су вјероватно успоравала развој сектора вриједног око 27 милијарди евра,  који је нарастао 125% у посљедњој деценији.

Правилник  доноси поједностављена правила о органској производњи и њихово даље усклађивање у случају изузетака. Контролни систем биће ојачан захваљујући строжим мјерама опреза и ширим провјерама на основу ризика дуж цијелог ланца снабдјевања. Новим правилима укинути су изузеци па ће тако иста правила да вриједе за све органске произвођаче и производе који се продају у ЕУ, било да су произведени у земљи или су из увоза. Строже мјере предострожности ће смањити ризик од случајне контаминације ових производа неким недозвољеним материјама, уз оцијену да ће и потрошачи имати користи јер ће нова правила подразумевати већу разноликост органске хране и непрехрамбених производа него до сада (попут соли, пчелињег воска, листова винове лозе, плуте или етеричних уља итд). Такође, произвођачи органских производаће сада имати приступ новом тржишту органског сјемена које ће побољшати биолошку разноликост, одрживост усјева и подстаћи иновације.

Нови Правилник ће олакшати и сертификацију за мале пољопривреднике. А захваљујући новом систему групног сертификовања, поједноставиће и ускладити ​​многа правила која се односе на производњу органске хране како унутар Европске уније тако и у земљама које нису чланице.

Сврха овог правилника  је и  да  подржи раст овог сектора кроз одговарајуће законодавство. Овај раст ће помоћи мањим произвођачима, који ће, тада удружени, моћи да добијају сертификате за своје органске производе, како би искористили ниже трошкове сертификовања.

Након ове одлуке законодавна тијела ће убрзано кренути на закључивање споразума и олакшати његово ступање на снагу 2021. године. То ће омогућити сектору да се адекватно припреми за ново раздобље и нову законску регулативу.

Нова правила ступиће на снагу 1. јануара 2021. То ће дати довољно времена произвођачима и трговцима да се прилагоде новим правилима.