Њега јагњади након рођења

Након јагњења оваца важно је на који начин ћемо његовати и прихватити јагњад. У овчарској производњи приоритет је одгајати здрава грла.  Након што се овца ојагњи, јагњадима се очисти нос и уста од слузи. Ако се деси да је јагњење било тешко и дуготрајно, јагње одмах морамо подићи на задње ноге, да би избацило плодову воду из усне дупље и спријечили њен продор у плућа. Плодова вода у року неколико минута може изазвати гушење или у периоду од 2-3 дана упалу плућа.

Уколико се пупчана врпца сама не откине, онда је пресијецамо дезинфикованим маказама и дезинфикујемо јодним препаратима.

Мајчино виме треба опрати топлом водом, обрисати сувом и чистом крпом. Прве млазеве колострума треба измусти у посебну посуду, јер има више микроорганизама у тим првим млазовима, који праве сметњу при варењу, такође и простирка треба да буде сува, да би се спрјечио развој микроорганизама, који проузрокују развој одређених заразних болести.

Ако се роде здрава и витална јагњад, она се дижу на ноге за 10-15 минута и траже сису. Само слабом и ситном подмлатку треба помоћ приликом дојења. Јер јагње мора попити колострум што прије, најкасније 24 сата након порода. Значај колострума је велики, даје јагњету неопходну енергију и антитијела против обољења са којима је овца била у контакту или против којих је била вакцинисана. Ако се деси да овца не прихвати јагње, онда се одваја у посебан бокс, гдје остаје до прихватања од стране мајке или друге овце. 

У случају да мајке немају довољно млијека, потребно је јагњад прихрањивати. У почетку се може давати млијеко од оваца, крава или коза, а у узрасту од 2-3 недеље може и млијечна замјена, али тај прелаз на замјену мора бити постепен. Исхрана јагњади у каснијем периоду (након треће недеље), зависиће од тога каква се производња даље очекује од њих. Оно што је пожењно и представља једну од препорука, јесте и то да сваки узгајивач оваца треба имати замрзнути колострум, који се приликом давања јагњадима мора полако загријавати, не прелазити температуру од 40 °С, јер она уништава антитијела, а самим тим ако је јагње храњено оваквим колострумом онда је мање отпорно.