Један од главних разлога за ниске приносе код биљних врста јесте недовољно опрашивање биљака. Ово је нарочито изражено у воћарству и повртарству. Ниске температуре, кишовито вријеме, мањак пчела, само су неки од разлога. Ипак, рјешења за овај проблем има, а једно од њих је у бумбарима (лат. Bombus terrestris).

Слика 1. Бумбар на цвијету

Услуге бумбара нарочито се користе у државама које су, када се гледа са аспекта савремене пољопривреде, неколико копаља изнад осталих држава. Једна од тих држава свакако је и Израел у којој се налази компанија “ Биобее“ друга у свијету, по производњи бумбара.
Само 2% израелских узгајивача парадајза не користи бумбаре.
Бумбари су у Израелу уведени у пољопривреду 1991. године и за само неколико година њихова производња доживјела је прави процват. Тренутно, 98% произвођача парадајза у Израелу, користи бумбаре за опрашивања својих биљака.
Бумбари се користе у опрашивању парадајза, паприка, патлиџана, јагода, тиквица, боровница, трешања, авокада, бадема, јабука, крушака.

За веће површине, нарочито воћњаке, у садашњим условима и кад сагледамо све трошкове производње, бумбари нису исплативи јер превише коштају. Наравно, ко има новца, може себи то да приушти, а у повртарству, довољна је површина од 0.2 хектара пластеника или стакленика, да би се осјетили ефекти њиховог опрашивања.

У Израелу је то другачије. Произвођачи имају топлију климу и могу да мијењају културе у пластеницима тако да се просјечних 200 долара трошкова за куповину бумбара, на 0.2 хектара пластеника, сигурно исплати произвођачима. При томе “Биобее“ ради све, од постављања кошница до изношења из пластеника. Ова компанија око 8% свог годишњег прихода улаже у истраживања и развој. Оно што одушевљава јесте податак да је “Биобее“ кибуц, односно, земљорадничка задруга. То је један савремени холдинг у којем је 81.5 % акција у власништву кибуца Сде Елиyаху у истоименом мјесту, а преосталих 18.5 % су акције “Том Холдингса“.

Слика 2. Биобее сједиште у Сде Елијаху

Бумбари су погодни за опрашивање и у пластеницима и у отвореном пољу, не сметају им киша, облаци, хладније вријеме, врућина. Опраше неколико десетина пута више цвјетова него пчела. Почињу да лете већ на температури од пет степени изнад нуле, а могу да поднесу и високе температуре од 30⁰ Ц и више. Један бумбар опраши два до три пута више цвјетова од пчеле. Кошнице се постављају на или до једног метра  изнад земље.

Према подацима израелских фармера бумбари им повећавају принос за 25 %. Сви пластеници у Израелу, јужно и западно од Мртвог мора, за опрашивање користе бумбаре. Интересантно је и то да су израелски фармери, након увођења бумбара, смањили употребу хемијских третмана против инсеката и болести у пластеницима и стакленицима што показује сљедећа табела.

Број третмана у пластеницима са парадајзом прије и послије увођења бумбара

                                                    Прије увођења             Послије увођења

Бијела мушица (Whitefly)       (6-45)                             (0-9)
Минери листа (Leafminer)      (4-8)                               (0-1)
Гриње (Spidermites)                  (1-2)                                (0-1)
Болести                                        (1-16)                               (0-6)

Бумбари су разлог и што је смањена употреба и хормона за побољшање оплодње цвјетова.