Главни разлози за излучивање оваца

Излучивањем старих и нископроизводних животиња из основног стада и увођењем у приплод одабраног подмлатка, одржавамо пожељну бројност и побољшавамо квалитет. Одабир подмлатка се врши у складу са одговарајућим селекцијским поступцима и критеријумима којима се побољшава генетски потенцијал за одређену производњу, било да је у питању производња млијека, вуне или меса. Када је ријеч о спровођењу излучења појединачног грла из стада постоји више разлога због којих је даље задржавање тог грла економски неоправдано јер представља повећан трошак и мање уносну производњу. Најчешће се овце излучују из приплода, на основу појединачних или комбинацијом разлога као што су: неплодност, болест, екстеријерне мане, старост, ниска производна својства и др.

Неплодност, је најважнији и најчешћи разлог излучивања оваца. Сама исхрана, држање и њега неплодних оваца повећава трошкове и смањује продуктивност стада. Када је у питању овај разлог излучења, он мора бити заснован на тачним подацима из матичне евиденције о припусту и јагњењу и анализи евентуалне улоге овна у неплодности овце. Након припуста треба спроводити контролу на бременитост, па на основи тога доносити одлуку хоће ли се неоплођене овце лијечити против стерилитета или излучити.

Када су у питању болести као разлог излучења оваца, важно је утврдити да ли се ради о хроничним или наследним болестима. Посебну пажњу треба обратити на спречавању ширења заразних болести које за последицу могу имати велике економске штете по саме произвођаче. Најчешће болести које се јављају у овчарској производњи су упале вимена, заразна шепавост, упале ока и др. При разматрању разлога за излучење због болести, неопходна је консултација са ветеринаром.

Екстеријерне мане и неправилности у грађи тијела се најчешће односе на грађу вимена, испадање зуба, разне повреде главе, трупа и ногу због којих се животиње отежано крећу и хране. Из тог разлога стадо треба редовно обилазити и контролисати најмање два пута у току године, а пред сезону припуста обавезно. Уз општи преглед животиње укључити и опипавање вимена, преглед папака и став ногу као и стање зуба.

Најчешћи разлог излучења је старост животиње. Старим животињама опада производња, општа животна способност и отпорност на болести и потребно им је дуже вријеме да поново конципирају. Код њих се јавља мања величина легла, захтјевају додатни ангажман (морају се одвојити за додатну прихрану) и колострум им је лошијег квалитета. У већини стада ранозрелих раса плоткиње се искоришћавају до 7. године. Уз претпоставку да су прво јагњење имале у старости 12-18 мјесеци, очекује се 5 лактација односно 5 порођаја прије њиховог излучивања. Након тога по правилу производња опада.

Уважавајући наведено, у стаду за производњу млијека најисплативије би било држати зивотиње у 3. и 4. лактацији. Будући да је то тешко изводљиво, одговарајућа старосна структура плоткиња у стаду била би: 24% једногодишњих, 22% двогодишњих, 20% трогодишњих, 16 % четворогодишњих, 11% петогодишњих и 7% плоткиња старости до 7 година. Уколико посматрамо годишњу обнову стада, треба рачунати на минимално излучивање 17% оваца. Мањи узгајивачи могу задржавати женска грла дуже у производњи, све док њихово здравствено стање и производња омогућавају одређену добит. Самим тим и проценат обнове у таквим стадима биће мањи.