Један од најдоминантнијих зимских повртних култура јесте млади лук. Претежно се узгаја у периоду зиме и раног прољећа. Млади лук се сади из луковице или арпаџика, а у ријетким случајевима директно из сјемена, иако у скорије вријеме постоји веома доста хибрида лука намијењених искључиво за производњу младог лука. Лук је биљка дугог дана, али ако је ставите у услове кратког дана онда највише расте надземни дио биљке тј вегетативни дио биљке.

Лук се сади у добро припремљену земљу мрвичаско-храшкасте структуре величине честица од 0,5 до 5 милиметара. Добро припремљена земља је јако битна из два разлога, први да омогући лакшу садњу лука (посебно ако се сади из арпаџика), а други да хербицид оствари што боље дјеловање.

Лук се сади на већ направљене гредице, са међуредним размаком од око 15 центиметара и редним размаком од 2 до 4 центиметра. Послије садње врши се наводњавање. Наводњавање обавити у два до три интервала са мањим нормама. Пар дана након наводњавања извршити заштиту хербицидом против широколисних и усколисних корова. Најчешће се користе хербициди са активном материјом: пендиметалин или с-метолахлор. Исто тако, постоји и природан начин сузбијања корова, може се вршити малчирање, најчешће сламом. Овакав начин има двојаку улогу: прво штити од корова, а друго служи као термоизолатор. Следеће наводњавање урадити када се за то створе услови тј. када земља постане сува, а временске прилике дозволе наводњавање.

Прва прихрана лука обавља се када је лук у фази 3 до 4 листа, а следећа 15-ак дана послије прве. Прихрана се врши азотним ђубривима (КАН или АН) у количини од 150 до 200 kg/hа. Исто тако, може се извршити третирање биостимулаторима уколико дође до наглих климатних промјена да би се стрес код биљке што више смањио.

Заштита младог лука, првинствено се огледа у превентивним третирањима. Прва два третмана требало би обавити фунгицидима на бази бакра, који штите од бактериоза и пламењаче. У рано прољеће када почне интезивније наводњавање и прихрана, а дневне температуре буду у порасту потребно је извршити третирање против лисне пјегавости и трулежа главице лука фунгицидима са активном материјом: боскалид, пираклостробин, ципродинил и др. Ово третирање на јако важно да сачувамо лисну масу, јер квалитет самог млагод лука зависи од добре и квалитетне лисне масе.

Лук се чупа, чисти, пере и пакује када има добро развијена до 6 до 10 листова тј када је висине биљке око 50 центимерата.

Оставите одговор